Najnowsze aktualności

Mikroporady dla przedsiębiorców


 

aktualnosci

Działalność UKS Zawisza Przywidz w I semestrze nauki

Działalność UKS Zawisza Przywidz w I semestrze nauki

 

 

 

           Uczniowie klasy sportowej Va o profilu piłka ręczna w Szkole Podstawowej w Przywidzu, wraz z początkiem roku szkolnego 2018/2019, dzięki dotacji z Urzędu Gminy Przywidz  na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, mogą brać udział w turniejach i rozgrywkach ligowych w ramach Pomorskiej Ligi Piłki Ręcznej poza kalendarzem Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego.

            W dniu 27 X 2018 roku dziewczynki z V klasy sportowej ze Szkoły Podstawowej w Przywidzu, udały się na Turniej Piłki Ręcznej do Banina gdzie rozegrały mecze z silnymi rywalkami, m.in. z Samborem Tczew i UKS Banino. Oba spotkania zakończyły się naszą wyraźną porażką, ale po tych zawodach zebraliśmy cenne doświadczenie i na pewno z meczu na mecz będziemy czynić stałe postępy.

            Natomiast w dniu 28 X 2018 roku chłopcy z V klasy sportowej ze Szkoły Podstawowej z Przywidza pojechali na Turniej Piłki Ręcznej do Gdańska gdzie rywalizowali w ramach Pomorskiej Ligi Dzieci z rocznika 2007 i młodsi z UKS „Siódemka - Osowa Gdańsk” oraz z PTF Gdańsk. Oba mecze przegraliśmy, ale pokazaliśmy się z dobrej strony, a ponieważ był to nasz pierwszy poważny turniej, to nieznaczne porażki nie przyniosły nam wstydu, a raczej pozwoliły uwierzyć we własne siły i możliwości, które już wkrótce powinniśmy zaprezentować na arenach województwa.

            Kolejne dwa turnieje w ramach rozgrywek Pomorskiej Ligi Piłki Ręcznej Dzieci odbyły się w Hali Arena Przywidz. W dniu 18 XI 2018 roku, zorganizowaliśmy Turniej Piłki Ręcznej Chłopców z rocznika 2007 i młodsi. Gośćmi w tym turnieju były zespoły UKS „Siódemka – Osowa Gdańsk” oraz UKS PTF Gdańsk - Oliwa. Tym razem zaprezentowaliśmy się już dużo korzystniej, bowiem pokonaliśmy UKS PTF Gdańsk - Oliwa 14:7 i takim samym rezultatem ulegliśmy zespołowi z Osowej. A zatem historyczne zwycięstwo naszej drużyny chłopców w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Piłki Ręcznej stało się faktem. Warto wspomnieć, że chłopcy po zajęciu II miejsca w rozgrywkach grupy F Pomorskiej Ligi Piłki Ręcznej Dzieci, awansowali do turnieju barażowego o prawo gry w finale wojewódzkim, który odbył się w Czersku w dniu 9 XII 2018 roku. Nasi chłopcy w tym turnieju zajęli również II miejsce, ulegając miejscowej drużynie LUKSPOL Czersk i wygrywając z drużyną SAS SP 42 Gdańsk.

            Natomiast drugi Turniej Piłki Ręcznej w ramach Pomorskiej Ligi Dzieci (dziewcząt), zorganizowaliśmy w dniu 26 XI 2018 roku. Gościliśmy wtedy zespoły z UKS Banino oraz MKS

SP 12 Sambor Tczew. Tym razem nasze rywalki także były od nas lepsze jednak przegrane były już mniej dotkliwe niż na pierwszym turnieju w Baninie z dnia 27 X 2018 roku. Ponieważ nasze dziewczynki zajęły III miejsce w fazie grupowej Wojewódzkiej Ligi Piłki Ręcznej Dzieci, zapewniły sobie w ten sposób walkę o miejsca 9-12 w sezonie 2018/2019. W dniu 13 I 2019 roku udaliśmy do Kwidzyna na pierwszy finałowy turniej o miejsca 9-12 w województwie pomorskim. W rywalizacji wzięły udział gospodynie z MTS Kwidzyn, Szczypiorniak Ustka oraz UKS PTF Gdańsk. Poza pierwszym meczem ze Szczypiorniakiem Ustka gdzie ulegliśmy wyraźnie 1:10, radziliśmy sobie dobrze i nie odstawaliśmy od bardziej doświadczonych zespołów w ligowych bojach. Z MTS Kwidzyn ulegliśmy zaledwie jedną bramką 5:6. Natomiast z zespołem PTF Gdańsk przegraliśmy 2:5.

            W międzyczasie 5 XII 2019 roku dziewczęta z naszego UKS-u wzięły udział w silnie obsadzonym Mikołajkowym Turnieju Piłki Ręcznej w Elblągu. Wygraliśmy tam dwa mecze i doznaliśmy trzech porażek.

            Dla naszych młodych zawodników i zawodniczek przygoda ze sportem w UKS Zawisza Przywidz, poza oczywistymi korzyściami wynikającymi ze zdobywania i doskonalenia umiejętności, kształtowania sprawności fizycznej, czerpania radości z uprawiania sportu, a także zwyciężania meczów i turniejów, daje przede wszystkim możliwość zdobywania doświadczenia. Uczy dbałości i troski o zdrowie własne i innych, wychowuje i kształtuje charakter, m.in. poprzez przełamywanie kompleksów i barier, umiejętność godzenia się z porażką, okazywanie szacunku dla przeciwnika, respektowanie zasad fair play. Wydaje się, że kompleksowa praca nad tymi aspektami już wkrótce powinna pozytywnie zaprocentować.

 

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Jakusz - Gostomski