Wieloletni Plan Inwestycyjny to dokument przedstawiający racjonalne i konsekwentne planowanie wydatkowania środków finansowych znajdujących się w budżecie Gminy. Dokument ma umożliwiać logiczne i właściwe planowanie coroczne budżetu, które będzie służyło bieżącym potrzebom, a także perspektywicznej polityce społeczno-gospodarczej.
Ustalenia WPI będą również podstawą do sporządzania wieloletnich programów inwestycyjnych w rozumieniu ustaw o finansach publicznych. WPI jest to zbiór wyselekcjonowanych, ocenionych i zaakceptowanych do realizacji przez władze Gminy Przywidz komunalnych zadań inwestycyjnych. Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Przywidz jest dokumentem formułującym długookresowe cele rozwoju Gminy, uwzględniającym ewentualne i aktualizowane zmiany.
Dokument zawiera:
-
założenia i zasady tworzenia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego,
-
cele, które zakłada Wieloletni Plan Inwestycyjny,
-
zadania inwestycyjne zgłoszone do realizacji w Gminy Przywidz na najbliższe dwa lata.
W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gminy Przywidz zostały ujęte zadania:
-
Inwestycje wodociągowe, w tym wodociągi wiejskie teren gminy Przywidz
-
Drogi Gminne
-
Turystyka
-
Oświata
-
Oświetlenie uliczne
Dlaczego Wieloletni Plan Inwestycyjny?
Środki lokowane przez władze Gminy Przywidz w inwestycjach umożliwiają realizację planów związanych z przyszłym rozwojem Gminy, bowiem:
-
realizują niezbędne cele publiczne,
-
mają znaczenie długofalowe dla Gminy i jej mieszkańców,
-
wiążą się ze znaczącymi kwotami dla budżetu Gminy,
-
są przypisane konkretnym inwestycjom.
Wieloletni Plan Inwestycyjny został opracowany w celu ustalenia priorytetów inwestycyjnych dla Gminy. Pomaga w ułożeniu właściwego harmonogramu realizacji zadań ważnych dla harmonijnego rozwoju Gminy Przywidz.
Korzyści wynikające z posiadania Wieloletniego Planu Inwestycyjnego:
-
ułatwienie podejmowania bieążcych decyzji w zgodności z długookresowymi celami rozwoju Gminy, zapisanymi w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Przywidz,
-
formalny mechanizm podejmowania decyzji o skali i tempie realizacji inwestycji komunalnych,
-
narzędzie racjonalnego zarządzania finansami Gminy, zwłaszcza środkami inwestycyjnymi – optymalne wykorzystanie ograniczonych środków publicznych,
-
mechanizm koordynujący wszelkie działania poszczególnych jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy, związane z przygotowaniem oraz przebiegiem procesu inwestycyjnego,
-
merytoryczna podstawa do ubiegania się o środki pomocowe z Unii Europejskiej,
-
podstawa do ubiegania się o kredyty preferencyjne i komercyjne w bankach, a także emisji obligacji komunalnych z przeznaczeniem na realizację konkretnych zadań inwestycyjnych.
Pobierz najnowszy Wieloletni Plan Finansowy